Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

25 klientů aktuálně pravidelně navštěvuje Handicap centrum Škola života ve Frýdku-Místku. Od září mají přibýt další tři. O službu je dlouhodobě velký zájem.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Staráme se, poskytujeme opravdu širokou škálu aktivizačních činností. Posilujeme sebevědomí klientů, což je strašně důležité. Velkou nedílnou, takovým naším posláním, je posilovat i radost ze života, klientů. Protože opravdu mnohdy to nemají jednoduché, mají ztížené podmínky, ztížené celkové vnímání životních situací. Takže i tu radost ze života posilujeme. A snažíme se pro ně tou širokou škálou pestrých činností, jako je kultura, sport, různé aktivizační činnosti, pravidelné návštěvy Relax centra ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde každou středu s nimi jezdíme auty plavat. Oni tam mají možnost nějakým způsobem relaxovat a tím způsobem i navodit tu životní spokojenost."
Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Hlavně bych vám chtěl říct jednu věc. Naše Škola života byla založena v roce 1991. Letos budeme slavit 33 let od jejího založení. A během té doby jsme měli několik změn. Hlavní změnou byla změna našeho názvu a změna organizace, kdy jsme založili obecně prospěšnou společnost. A já jako jeden ze zakladatelů mohu říct, že za dobu, kdy jsme touto obecně prospěšnou společností, že jsme udělali kus práce. A ta práce se daří a je vidět ve výsledcích."
Jaroslav Kmošťák, rodič jedné z klientek: "My jsme se poznali na letní olympiádě, protože Lucinka, dcera, ta už chodila do jiného spolku. No a tam mě to zaujalo, protože to bylo perfektně zorganizované, tak jsme se seznámili s panem Kuboňem. Tak jsme tam nějak sondovali, ty akce, kulturní, sportovní a prostě jsme řekli, tak to se nám líbí a Lucince samozřejmě také. Takže je nadšená a my taky."
Anketa klienti: 1.) "Líbí se mi tady moc. Jsem tady fakt spokojená. A fakt se mi tady líbí." – Co teď zrovna děláte? – "Teď jsme dělali takové věnečky. Moc se mi tady líbí. Ráda i sportuju, plavu, aj lyžuju, na běžkách také. Mám ráda sport."
Anketa klienti: 2.) "Líbí se mi tu dobře, rád tady chodím a teď jsem taky dělal z toho." – Máš tady hodně kamarádů? – "Jo." – Jak se bavíte? – "Dobře." – Co třeba spolu děláte? Jaké sporty? – "Člobrdo a běháme."
Anketa klienti: 3.) "Super, děláme šití. Já mám ráda sport, tanec, uklízím každý den. A je to super. Se mi tady líbí."

Škola života chce do budoucna rozšířit své služby i nabídku činností.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je dobře, že na území města Frýdku-Místku máme tak významného poskytovatele sociálních služeb, jako je právě Handicap centrum Škola života, která působí ve Frýdku-Místku od roku 1991. Je to zařízení, které je určeno pro osoby s mentálním postižením. A jeho cílem je adaptovat lidi s tímto postižením poté do společnosti. A dodám, že od 1. 1. 2025 dojde k transformaci ze sociální služby denní stacionář na sociální službu centrum denních služeb."
Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Jsem velmi rád, že město Frýdek-Místek a vedení města Frýdku-Místku stojí o to, aby v našem městě byla zařízení, která jsou na vysoké úrovni. A já můžu potvrdit, že obě dvě zařízení, která jsou v našem městě, to znamená Žirafa a naše zařízení, jsou na vysoké úrovni. A klienti, kteří navštěvují tato zařízení mají určitě vynikající možnosti se uplatnit. A mají také možnost si vybrat. Podle kamarádů, podle toho, kde to mají blíž a podobě. Čili to není konkurence, ale vzájemná spolupráce by měla fungovat. Kdy bychom se mohli navštěvovat, předávat si zkušenosti a takovým způsobem nadále spolupracovat."

Budova, kde centrum působí, aktuálně řeší s městem možnost výměny oken. Dále by si tady do budoucna přáli možnost přechodu do větších prostor, například se zahradou.

Nahlásit chybu


K tématu

Rekonstrukce Integrovaného centra Žirafa ve Frýdku-Místku je kompletně hotová

30. října 2023 11:36 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Integrované centrum Žirafa ve Frýdku-Místku má kompletně hotovou revitalizaci. Práce na zateplení, výměně oken, vybudování nájezdových ramp a nových vchodů trvaly 10 měsíců. Stály téměř 11 milionů korun a musely se zvládnout za plného provozu.

Handicapovaní soutěžili na olympiádě v lehké atletice ve Frýdku-Místku

2. října 2023 13:56 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Handicapovaní ze tří zemí se opět sjeli do Frýdku-Místku. Společně tady poměřili síly na 26. ročníku sportovní olympiády v lehké atletice pro osoby s mentálním postižením. Cílem bylo, aby si hlavně společně užili den plný sportu.

Handicapovaní se na Havajském plese ve Frýdku-Místku loučili s létem

28. září 2023 10:02 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

I lidé s handicapem mají možnost se setkávat a dobře se společně bavit. Pravidelně dvakrát do roka pro ně ve Frýdku-Místku pořádají velkolepé karnevaly. Akce vznikla s cílem umožnit socializaci právě lidem se zdravotním postižením.


Sbírka Daruj F-M vybrala na dráhu pro horská kola přes 217 tisíc korun

Parta nadšenců se rozhodla vybudovat na Palkovických hůrkách speciální dráhu pro jízdu na horských kolech. Určena bude pro amatérské i profesionální sportovce všech kategorií. Přihlásili se do sbírkového programu Daruj F-M a lidé i město jim přispěli dohromady přes 217 tisíc korun.

Více než 600 motorek zaplnilo centrum Bruntálu na tradičním Motorkářském vítání jara

648. To je přesný počet motorek, které zaplnily náměstí a centrum Bruntálu. 15. ročník motorkářského Vítání jara přilákal davy zájemců a obdivovatelů strojů různých druhů a typů na dvou, třech i čtyřech kolech.

Hořely kontejnery, někdo je v noci zapálil úmyslně

Městem se potuloval žhář, který zapálil kontejnery na tříděný odpad. Stalo se tak na ulicích Jiráskova a Slovanská. Incident šetří policie.

Výstava "Místní a drobné dráhy na Ostravsku a Karvinsku"

Na nádraží Ostrava střed, v tamním Železničním muzeu Moravskoslezském, začala výstava s názvem Místní a drobné dráhy na Ostravsku a Karvinsku. Slavnostní zahájení proběhlo v pátek 26. dubna. Výstava jasně ukazuje, jak se města a obce v Moravskoslezském kraji postupně propojovaly a připomíná výročí 130 let veřejné kolejové dráhy v Ostravě.

Nejkratší stezka pro chodce a cyklisty je v Ostravě, měří jen 3 metry a je úplně zbytečná

Včera 15:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Draze, zbytečně, ale rekord to je. Nejkratší vyhrazenou stezku mohou chodci a cyklisté využít přímo v centru Ostravy. Bohužel, zřízena byla zcela zbytečně, byť se její autoři a také schvalující policisté snaží její existenci jakkoli zdůvodnit.

Novým Jičínem chodil žhář, zapaloval kontejnery na odpad

Novým Jičínem se potuloval žhář, který zapálil kontejnery na tříděný odpad. Stalo se tak na ulicích Jiráskova a Slovanská. Incident šetří policie.

Hasiči s cisternou a žebříkem projížděli úzké ulice, špatně parkující auta dostala za stěrač lístek

Hasiči s velkou technikou projížděli Novým Jičínem a testovali průjezdnost problémových ulic. Doprovázela je i hlídka městské policie a společně upozorňovali na špatně zaparkovaná vozidla.

Hudební odpoledne v kavárně zlákalo stovku lidí, zatančit si tu chodí jednou měsíčně

Téměř stovka lidí se zúčastnila tanečního odpoledne v Hotelu Praha. Pořádal jej nový místní spolek Být spolu aktivní. Hudební setkání bylo určeno pro lidi seniorského věku, kteří se chtějí bavit a být společensky činní.

V Opavě diskutovali se studenty i širokou veřejností politici kandidujících stran do EP

Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže patří mezi nejstarší v Česku. Vzniklo už v roce 2002 a od té doby pravidelně pořádá předvolební debaty. Začalo komunálními, přes krajské a republikové a letos úplně poprvé i do Evropského parlamentu.

Technické služby Opava zavedly odpadové taxi. Ulehčí těm, kteří kusový odpad nemají jak odvézt

Včera 1:09 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Starý nábytek, suť po rekonstrukci bytu či domu, posekaná tráva, ojeté pneumatiky. To vše nepatří do kontejnerů, ale do sběrných dvorů. V Opavě jsou momentálně tři sběrné dvory plus Reuse centrum. Nový, moderní sběrný dvůr se pak staví v Kylešovicích.

Sbírka Daruj F-M vybrala na dráhu pro horská kola přes 217 tisíc korun

Parta nadšenců se rozhodla vybudovat na Palkovických hůrkách speciální dráhu pro jízdu na horských kolech. Určena bude pro amatérské i profesionální sportovce všech kategorií. Přihlásili se do sbírkového programu Daruj F-M a lidé i město jim přispěli dohromady přes 217 tisíc korun.

Frýdek-Místek nabízí 2 miliony korun za provoz zubní pohotovosti

Frýdek-Místek zaplatí zubařům, kteří budou sloužit pohotovostní služby. Měsíce jednání s krajem a stomatology nepřineslo výsledek, proto se rozhodla radnice jednat na vlastní pěst. Stomatologům nabídne za víkendové a sváteční služby dva miliony korun na rok.

Knihovnice z Frýdlantu připravují pro děti zajímavé besedy v průběhu celého roku

Na zajímavé besedy docházejí pravidelně do frýdlantské knihovny děti z mateřských a základních škol. S knihovnicemi probírají různorodá témata. Aktuálně to je například rodina. Nechybí samozřejmě ani čtení knížek.

Akce Frýdek-Místek na cestách nabídne na Olešné inspiraci na výlety po Česku

Milovníci cestování, dobrodružství a objevování nových míst se mohou těšit na nezapomenutelný den plný inspirace a zábavy na jedinečném místě u přehrady Olešná. Cestovatelský festival Frýdek≈Místek na cestách je skvělou příležitostí pro všechny, kteří touží po objevování krás naší země.

Folklorní soubor Zaolzi slavil 20 let činnosti v rockovém klubu čertovskou pohádkou

10. května 2024 11:44 | Jablunkov | Libor Běčák | Beskydský expres

Trochu jinému repertoáru patřil jablunkovský rockový klub. Své 20. výročí tam totiž slavil folklorní soubor, který ze svých tanců vytvořil pohádku O čertově mlýnu na Gírové hoře.

Lidé bez domova uklízejí za stravenky Frýdek-Místek. Město chce projekt rozšířit

Lidé bez domova mají velký zájem pravidelně uklízet Frýdek-Místek. Za odvedenou práci totiž dostávají stravenky. Aktuálně se uklízí jednou týdně dvě hodiny. Město chce program rozšířit. Uklízelo by se dva dny v týdnu a zapojilo by se více lidí bez domova.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let
Vydáno 22. dubna 2024 16:16, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

25 klientů aktuálně pravidelně navštěvuje Handicap centrum Škola života ve Frýdku-Místku. Od září mají přibýt další tři. O službu je dlouhodobě velký zájem.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Staráme se, poskytujeme opravdu širokou škálu aktivizačních činností. Posilujeme sebevědomí klientů, což je strašně důležité. Velkou nedílnou, takovým naším posláním, je posilovat i radost ze života, klientů. Protože opravdu mnohdy to nemají jednoduché, mají ztížené podmínky, ztížené celkové vnímání životních situací. Takže i tu radost ze života posilujeme. A snažíme se pro ně tou širokou škálou pestrých činností, jako je kultura, sport, různé aktivizační činnosti, pravidelné návštěvy Relax centra ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde každou středu s nimi jezdíme auty plavat. Oni tam mají možnost nějakým způsobem relaxovat a tím způsobem i navodit tu životní spokojenost."
Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Hlavně bych vám chtěl říct jednu věc. Naše Škola života byla založena v roce 1991. Letos budeme slavit 33 let od jejího založení. A během té doby jsme měli několik změn. Hlavní změnou byla změna našeho názvu a změna organizace, kdy jsme založili obecně prospěšnou společnost. A já jako jeden ze zakladatelů mohu říct, že za dobu, kdy jsme touto obecně prospěšnou společností, že jsme udělali kus práce. A ta práce se daří a je vidět ve výsledcích."
Jaroslav Kmošťák, rodič jedné z klientek: "My jsme se poznali na letní olympiádě, protože Lucinka, dcera, ta už chodila do jiného spolku. No a tam mě to zaujalo, protože to bylo perfektně zorganizované, tak jsme se seznámili s panem Kuboňem. Tak jsme tam nějak sondovali, ty akce, kulturní, sportovní a prostě jsme řekli, tak to se nám líbí a Lucince samozřejmě také. Takže je nadšená a my taky."
Anketa klienti: 1.) "Líbí se mi tady moc. Jsem tady fakt spokojená. A fakt se mi tady líbí." – Co teď zrovna děláte? – "Teď jsme dělali takové věnečky. Moc se mi tady líbí. Ráda i sportuju, plavu, aj lyžuju, na běžkách také. Mám ráda sport."
Anketa klienti: 2.) "Líbí se mi tu dobře, rád tady chodím a teď jsem taky dělal z toho." – Máš tady hodně kamarádů? – "Jo." – Jak se bavíte? – "Dobře." – Co třeba spolu děláte? Jaké sporty? – "Člobrdo a běháme."
Anketa klienti: 3.) "Super, děláme šití. Já mám ráda sport, tanec, uklízím každý den. A je to super. Se mi tady líbí."

Škola života chce do budoucna rozšířit své služby i nabídku činností.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je dobře, že na území města Frýdku-Místku máme tak významného poskytovatele sociálních služeb, jako je právě Handicap centrum Škola života, která působí ve Frýdku-Místku od roku 1991. Je to zařízení, které je určeno pro osoby s mentálním postižením. A jeho cílem je adaptovat lidi s tímto postižením poté do společnosti. A dodám, že od 1. 1. 2025 dojde k transformaci ze sociální služby denní stacionář na sociální službu centrum denních služeb."
Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Jsem velmi rád, že město Frýdek-Místek a vedení města Frýdku-Místku stojí o to, aby v našem městě byla zařízení, která jsou na vysoké úrovni. A já můžu potvrdit, že obě dvě zařízení, která jsou v našem městě, to znamená Žirafa a naše zařízení, jsou na vysoké úrovni. A klienti, kteří navštěvují tato zařízení mají určitě vynikající možnosti se uplatnit. A mají také možnost si vybrat. Podle kamarádů, podle toho, kde to mají blíž a podobě. Čili to není konkurence, ale vzájemná spolupráce by měla fungovat. Kdy bychom se mohli navštěvovat, předávat si zkušenosti a takovým způsobem nadále spolupracovat."

Budova, kde centrum působí, aktuálně řeší s městem možnost výměny oken. Dále by si tady do budoucna přáli možnost přechodu do větších prostor, například se zahradou.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042705/handicap-centrum-skola-zivota-funguje-ve-frydkumistku-uz-33-let